مجوزهای برنامه ناخن کار برای دسترسی به دستگاه شما

طبق قوانین گوگل پلی، برنامه‌های سیستم‌عامل اندروید برای دسترسی به بعضی امکانات دستگاه کاربر مانند میکروفون، جی‌پی‌اس و حافظهٔ داخلی، باید از کاربر اجازه بگیرند.

در نسخه‌های قدیمی اندروید، کاربر «هنگام نصب برنامه» تمام مجوزهای لازم برای دسترسی برنامه به امکانات دستگاه خود را تأیید می‌کرد، در حالی که اطلاعی از محتوا و حدود آن‌ها نداشت. در نسخه‌های جدید‌، این رویه تغییر کرد و کاربر «هنگام استفاده از برنامه» و فقط زمانی که برنامه برای اجرای خواستهٔ او نیاز به دسترسی خاصی (مثل موقعیت، فایل، میکروفون و…) داشته باشد، این مجوزها را تأیید می‌کند.

اغلب مجوزهای دسترسی فقط یک بار و زمانی از کاربر سوأل می‌شوند که می‌خواهد برای بار اول از امکانات برنامه استفاده کند.

ناخن کار برای خدمت‌رسانی بهتر، مجوز دسترسی به برخی امکاناتِ دستگاه شما را نیاز دارد. هر یک از این دسترسی‌ها و لزوم تأیید آن‌ها در همین صفحه توضیح داده شده است. یادآوری این نکته لازم است که تأیید این مجوزها، بسته به نسخهٔ اندروید شما، هنگام «نصب» یا «استفاده» از برنامه انجام می‌شود.

مجوز دسترسی به موقعیت (لوکیشن)

ناخن کار به دو دلیل به این دسترسی نیاز دارد:

  • تعیین شهر برای نمایش آگهی

هنگام اجرای برنامه برای اولین بار یا تغییر تنظیمات شهر، برای مشخص کردن شهر خود به تأیید این مجوز نیاز دارید. با دادن این دسترسی به ناخن کار، شهر فعلی شما در فهرست شهرهای کشور مشخص و انتخاب آن راحت‌تر می‌شود.

  • تعیین محدوده برای ثبت آگهی

هنگام ثبت آگهی و برای تعیین محدوده یا محل بازدید به تأیید این مجوز نیاز دارید.

*دادن مجوزهای بالا اختیاری ا‌ست. در صورتی که اجازهٔ دسترسی به هر یک از موارد بالا را به ناخن کار ندهید، می‌توانید موقعیت را دستی روی نقشه مشخص یا شهر و محله را از لیست انتخاب کنید.

مجوز دسترسی به عکس، رسانه، فایل و فضای ذخیره‌کردن

انتخاب عکس برای آگهی

هنگام ثبت آگهی خود، برای انتخاب و بارگذاری عکس‌ به تأیید این مجوز نیاز دارید.

مجوز دسترسی به اطلاعات اتصال بی‌سیم (وای-فای)

برنامهٔ ناخن کار برای اتصال به اینترنتِ وای-فای به این دسترسی نیاز دارد.

طبق قوانین گوگل پلی، چون برنامه‌ها عموماً نیاز به اینترنت دارند، مجوز این دسترسی فقط «هنگام دانلود برنامه» نشان داده می‌شود و در سایر مواقع اگر به اینترنت وصل باشید، از شما پرسیده نمی‌شود.

مجوزهای دیگر

این مجوزها در برنامه‌های بسیاری متداول‌اند و مانند بقیهٔ برنامه‌ها، در برنامهٔ ناخن کار نیز برای آن‌ها مستقیماً از کاربر اجازه گرفته نمی‌شود:

  • برای تشخیص روش اتصال به اینترنت، ارسال و دریافت اطلاعات از راه اینترنت، ناخن کار اجازه دارد نوع شبکه‌ای که کاربر به آن متصل است (شبکه‌ی تلفن همراه یا اینترنت بی‌سیم) را تشخیص دهد و به اینترنت دسترسی داشته باشد.
  • برای دریافت و همگام‌سازی اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها) ناخن کار اجازه دارد همزمان با راه‌اندازی گوشی شما اجرا شود؛ یعنی اگر زمانی که گوشی شما خاموش بوده، اعلانی دریافت کرده‌اید، با روشن کردن گوشی خود آن را ببینید؛ حتی اگر برنامه را اجرا نکنید.
  • برای اطلاعِ اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها) ناخن کار اجازه دارد از لرزش دستگاه شما استفاده کند.
  • وقتی صفحهٔ دستگاه شما خاموش باشد، برای دریافت و نمایش اعلان‌ها، ناخن کار اجازه دارد (به‌اصطلاح) از به‌خواب‌رفتن دستگاه شما جلوگیری کند.
  • برنامهٔ ناخن کار برای نمایش اعلان‌های دریافت‌شده در کنار آیکون برنامه اجازه دارد تعداد نشان (badge) در تعدادی از لانچرهای(launcher) مرسوم را به‌روزرسانی کند تا شما با دیدن آیکون برنامهٔ ناخن کار متوجه اعلان‌های جدید و تعداد آن‌ها شوید.

برای مطالعهٔ بیشتر دربارهٔ مجوزهای دسترسی به سایت گوگل مراجعه کنید.